DOLAR 32,7366 -0.11%
EURO 35,1691 0.01%
ALTIN 2.449,47-0,33
BITCOIN 21817400,80%
Konya
28°

AÇIK

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

Lider Altay: ” Kent kütüphanesi Türkiye ‘nin en ikonik yapılarından biri olacak.”
  • Konya Haber
  • Konya Haber
  • Lider Altay: ” Kent kütüphanesi Türkiye ‘nin en ikonik yapılarından biri olacak.”

Lider Altay: ” Kent kütüphanesi Türkiye ‘nin en ikonik yapılarından biri olacak.”

ABONE OL
Şubat 5, 2024 13:48
Lider Altay: ” Kent kütüphanesi Türkiye ‘nin en ikonik yapılarından biri olacak.”
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Konya Büyükşehir Belediye Lideri Uğur İbrahim Altay, ticari olarak değerlendirilebilecek, büyük gelir getirecek bir alanı hem etrafındaki yetişmiş ağaç varlığı hem de öğrencilerin ve kültür hayatının değerli bir merkezi olması için Konya Kent Kütüphanesi yapmak için çalışma başlattıklarını söyledi. Lider Altay, “Buradaki ağaçların hiçbirisine dokunmadan, adeta ağaçların içinde, o forma nazaran dizayn edilmiş bir mimari yapı ortaya çıktı. Ana yapısı Eşrefoğlu Cami’sinden esinlenerek taş ve ahşaptan oluşan hoş bir eser ortaya çıkacak. Burası 30 bin metrekare alan içerisinde 13 bin 555 metrekare kapalı alana sahip, Türkiye’nin en ikonik yapılarından birisi olacak” dedi. Türkiye’nin birinci Sıfır Karbon binalarından birisi olacak Kent Kütüphanesi’nin maliyetinin 800 milyon lirayı bulacağını kaydeden Lider Altay, “Ana kütüphanesi, okuma salonları, restoranları ve kafeteryalarıyla adeta gençlerin buluşma merkezi, kentin en değerli cazibe merkezlerinden birisi olacak” diye konuştu.

Konya Büyükşehir Belediyesi tarafından eski Büyükşehir Belediyesi binasının yerine yapılacak Kent Kütüphanesi’nin temeli düzenlenen merasimle atıldı.

Temel atma programında konuşan Konya Büyükşehir Belediye Lideri Uğur İbrahim Altay,

Darü’l Mülk Projesi kapsamındaki çalışmalardan birisinin daha temelini atmanın gururunu ve memnunluğunu yaşadıklarını söyledi.

“Darü’l Mülk Projesi kapsamında Konya’nın kültürünü ortaya çıkarmak için çalışıyoruz.”

Konya’nın Selçuklu Darü’l Mülkü olduğunu anımsatan ve Darü’l Mülk Projesi kapsamında 20 farklı noktada kentin kültürünü ortaya çıkarmak için önemli çalışmalar yürüttüklerini kaydeden Lider Altay, “Konya, o periyotta kültürün ve medeniyetin de başşehri. Doğudan ve batıdan gelen ilim insanlarının buluştuğu bir kent. Hz. Mevlana Belh’ten başlayan seyahatini Konya’da noktalarken, Muhyiddin İbnü’l Arabi de birebir devirde Endülüs’ten başlayan seyahatinde Konya’da kıymetli bir vakit geçirmiş, değerli ilim insanlarından birisi. Konya o devirde yapılan Karatay ve İnce Minareli Medreseleri başta olmak üzere kültürün ve medeniyetin başşehri. Ayrıyeten dünya üzerinde en çok tanınan kitaplardan birisi olan Mesnevi’nin yazıldığı yer. Yusuf Ağa Kütüphanesi de kütüphanecilik konusunda geçmişten kalan değerli merkezlerden birisi. Yeniden Yazma Eserler Kütüphanesi’ndeki kıymetli eserler Konya’nın kitaba ne kadar paha verdiğini ve kütüphane kültürünün ne kadar yüksek olduğunu gösteren kıymetli göstergelerden birisi” diye konuştu.

“Bu kentin geleceği için kıymetli bir binanın temelini atıyoruz.”

Konya’nın 5 üniversitesi, 130 bin öğrencisi, 500 bine yakın ilköğretim ve ortaöğretim öğrencisiyle tam bir öğrenci kenti olduğunu vurgulayan Lider Altay, “Bu kentin geleceği için değerli bir binanın bugün temelini atıyoruz. Bugün içinde bulunduğumuz yer uzun mühlet Büyükşehir Belediyesi olarak kentimize hizmet etmiş alan. Maalesef beton dayanımının makûs olmasından ve zelzele riskinden ötürü bu binayı yıkmak zorunda kaldık. Binanın yerine ne yapmalıyız noktasında değerli kanılar ortaya çıktı. Aslında ticari olarak değerlendirmeye kalksak herhalde burası birçok ilçe belediyemizin bütçesinden daha büyük gelir getirecek, ticari çıkar elde edeceğimiz bir alan olurdu. Fakat hem etrafındaki yetişmiş ağaç varlığı hem de öğrencilerimizin ve kültür hayatımızın kıymetli bir merkezi olması ismine Konya Kent Kütüphanesi için bir çalışma başlattık” tabirlerini kullandı.

“Mimarisi Eşrefoğlu camii’siden esinlenildi.”

Şehir Kütüphanesi için Türkiye’nin değerli mimarlarının projeler ürettiğini lisana getiren Lider Altay şöyle devam etti: “Bu projeye karar kılmamızın nedeni çevreci bir yapı olması. Zira buradaki ağaçların hiçbirisine dokunmadan adeta ağaçların içinde, o forma nazaran dizayn edilmiş bir mimari yapı ortaya çıktı. Tamamladığında eksik olan kısımları da ağaçlandıracağız. Burası 30 bin metrekare alan içerisinde 13 bin 555 metrekare kapalı alana sahip, Türkiye’nin en ikonik yapılarından birisi olacak. Proje gerçekleştirilirken ana yapısı Eşrefoğlu Cami’sinden esinlenerek taş ve ahşaptan oluşan hoş bir eser ortaya çıkacak. Ayrıyeten bu bina Türkiye’nin birinci Sıfır Karbon binalarından birisi olacak. Birleşmiş Milletler ve Avrupa Birliği ile birlikte dünya üzerinde sıfır karbon binalar için dünyada seçilen dört kentten birisi Konya’mız. Münasebetiyle 2030 yılına kadar bu mevzuda da çalışmalar yapmaya devam ediyoruz. Konya Kent Kütüphanesi de Türkiye’nin birinci sıfır karbon binalarından birisi olarak inşallah gençlerimizin hizmetine sunulmuş olacak.”

“Şehrin en kıymetli cazibe merkezlerinden biri olacak.”

Şehir Kütüphanesi binasının maliyetinin yaklaşık 800 milyon lirayı bulduğunu paylaşan Lider Altay, “Ana kütüphaneden, okuma salonlarından, restoranlardan ve kafeteryalardan oluşan adeta gençlerin buluşma merkezi, kentin en kıymetli cazibe merkezlerinden birisi olacak. Kent Kütüphanemizin Konya’mıza iyi olmasını temenni ediyorum. Emeği geçen tüm arkadaşlarıma şimdiden teşekkürlerimi iletiyorum. İnşallah 2025 yılı ortalarında bu binayı tamamlayarak kentimize kazandırmış olacağız. Böylelikle Darü’l Mülk Projesi kapsamında yap-bozun bir modülünü daha o büyük resme yetiştirerek inşallah 2028 sonunda bu 20 projeyi tamamlayarak Konya’ya gelen insanların hoş vakit geçirebilecekleri kültürel mirasın ortaya çıktığı yapıları hayata geçirmiş olacağız. Bu işleri gençlerimize hizmet etsin diye yapıyoruz. Bilhassa Vilayet Halk Kütüphanesi’nde sabahın erken saatlerinde sıra bekleyen çocuklarımız için kitapların içinde vakit geçirebilecekleri, ders çalışabilecekleri ve kitaplara ulaşabilecekleri yeni bir alan oluşturmuş oluyoruz” sözlerine yer verdi.

“Şehrimizi Türkiye’nin değil, dünyanın en hoş kentlerinden biri yapmak için uğraşıyoruz.”

Konya’nın bu devirde en değerli başarılarından birisinin birlikte çalışma kültürünü oluşturmak olduğu değerlendirmesini yapan Lider Altay, “Özellikle de ilçe belediyeleriyle Büyükşehir ortasındaki ahengin en hoş olduğu vilayet olarak ortaya çıktığı bir kent. İnşallah hem devam eden arkadaşlarımıza hem yeni arkadaşlarımıza bu seyahati kesintisiz bir halde sürdürerek 42 bin kilometrekarelik alanında, 31 ilçesinde kentimize hizmet etmeye devam edeceğiz. Sayın Cumhurbaşkanımızın tensipleriyle bu devirde yine aday gösterildik. Bu vesileyle bize olan itimadından ötürü Sayın Cumhurbaşkanımıza tekrar teşekkür ediyorum. Konya her vakit partimize ve bizlere çok yüksek oranda dayanak verdi. Son seçimlerde büyükşehirler sıralamasında bizi birinciliğe oturttu. Bizler de bu sorumlulukla Konya’mıza hizmet etmek için gece gündüz demeden çalıştık, çabaladık, çaba ettik. İnşallah yeni periyotta de ‘güçlü Konya için bir adım daha’ diyoruz ve yine vazifeye talibiz. Konya tekrar sokaklarda, meydanlarda gösterdiği sevgiyi bize sandıkta da göstererek, en yüksek oylarla yeni periyodu başlatacağına inanıyorum. Bizler de Konyalılara layık olmak için gayret sarf ederek, uğraş ederek kentimizi yalnızca Türkiye’nin değil dünyanın en hoş kentlerinden birisi yapmak için efor sarf edeceğiz.”

“İlime, bilgiye, gençlere yönelik böylesine hoş bir hizmet tercihinde bulunmak kıymetli bir fedakarlık.”

AK Parti Konya Milletvekili Mustafa Hakan Özer, temeli atılan Kent Kütüphanesi’nin hayırlar getirmesini dileyerek, “Buradaki en değerli mevzulardan bir tanesi, böylesine merkezi bir noktada tahminen tekrar yine daha görkemli bir büyükşehir belediye binası yapılabilirdi yahut iş merkezlerinin, ofislerinin olduğu, ekonomik getirisi yüksek pek çok seçenek değerlendirilebilirdi ki birçok yerde bu formda yapılır. Bunlar bir kenara bırakılarak ilime, bilgiye, gençlere yönelik böylesine hoş bir hizmet tercihinde bulunmak hakikaten değerli bir fedakarlık ve şuur diye düşünüyorum. Konya’mızı Türkiye’nin en hoş kentlerinden bir tanesi haline getirmek için çalışmaya, çaba etmeye kaldığımız yerden daima birlikte devam edeceğiz. Bunu da şu ana kadarki birlik, beraberlik ve ahenk içerisinde gerçekleştireceğiz” dedi.

“Bu kurumumuz hem gençlerimize hem araştırmacılarımıza, hepimize büyük katıkıda bulunacak.”

AK Parti Konya Milletvekili Latif Selvi, kütüphanelerin ve kütüphaneciliğin değerine değinerek, şunları kaydetti: “Bu kurumumuz inşallah hem gençlerimize hem araştırmacılarımıza, hepimize büyük katkılar sunacak. Ulusal Eğitim Bakanımızın kentimizi ziyaret ettiğinde söylediği bir cümle var. ‘Eğitim ve dayanışmada Konya’daki belediyeler örnek’ diye. Büyükşehir Belediyemiz, ilçe belediyelerimiz bu hususta hem okullarımızın hem de okullarımıza katkı verecek yan eğitim alanlarının oluşturulmasında büyük hizmetler sundular. Sunmaya da devam edecekler. İnşallah yeni devirde de milletimizin teveccühüyle birlikte bu hizmetlerin devamı oluşturulmuş olacak ve inşallah da bu hizmetler muvaffakiyetle yeni periyotta de daha büyük başarılara katkı verecek biçimde hizmete dökülecek inşallah. Emeği geçen herkesi başta Büyükşehir Belediye Liderimiz olmak üzere kutluyorum, tebrik ediyorum. Ve inşallah bu ve gibisi başarılı çalışmalar bundan sonra da artarak devam eder.”

“Belediye bütçesinden yapılan fedakarlıktan ötürü belediye liderimizi kutluyorum.”

AK Parti Konya Milletvekili Mehmet Baykan, AK Partili belediyelerinin betonlaştırma tarafındaki temelsiz savlara temeli atılan bu tesisle karşılık verdiklerini vurgulayarak, “Buradan birçok proje üretilip, belediye bütçesi ismine önemli gelirler elde edilecekken olağanüstü bir yapıtın ortaya çıkacağı, ikonik bir yapının ortaya çıkacağını görmek ve bu yapının gençlerimize, bilime, ilime, sanata hizmet edeceğini görmek yapılan büyük fedakarlığın bir göstergesidir bizim açımızdan. Belediye bütçesinden yapılan fedakarlıktan ötürü belediye liderimizi kutluyorum. Ancak beşere yapılan yatırım en büyük yatırımdır. Burada yetişecek, burada ders çalışacak, burada araştırmalar yapacak ve buradan neşvünema bulacak gençlerimizin, insanlarımızın Konya’mıza ve ülkemize çok daha fazla çok daha büyük getiriler sağlayacak maddi, manevi kazanımlar ortaya koyacaklarını ümit ediyorum” kelamlarını kullandı.

“Kültürel kıymetlerimize sahip çıkan bu yapının güzel olmasını diliyorum.”

Konya Valisi Vahdettin Özkan ise “Büyükşehir Belediye Liderimizin da söz ettiği bu kütüphane nitekim etraf dostu bir kütüphane olarak gözüküyor. Çok şümullü, değişik işlevleri içinde barındıran bir kütüphane. Tarihimizin pahalarını, mirasını taşıyabilecek bir mahiyette düşünülmüş ve dizayn edilmiş. Kültürel kıymetlerimizi, eğitim kıymetlerimizi, geleneklerimizi taşımakla birlikte etraf dostu ve çok güçlü asırlara hitap edecek bu yapıtı vilayetimize kazandıran Büyükşehir Belediyemize teşekkür ediyorum. Bu devasa yapının, bu derinlikli tarihi kültürel kıymetlerimize sahip çıkan yapının iyi olmasını diliyorum” açıklamasını yaptı.

Garnizon Kumandanı Tümgeneral Cemil Lütfi Özkul, ?Cumhuriyet Başsavcısı Halil İnal, Necmettin Erbakan Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Cem Güçlü, Konya Teknik Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Osman Nuri Çelik, AK Parti Konya Vilayet Lideri Hasan Angı, MHP Konya Vilayet Lideri Remzi Karaarslan, ?Büyük Birlik Partisi Vilayet Lider Yardımcısı Mehmet Atasagun, Selçuklu Belediye Lideri Ahmet Pekyatırmacı, ?Karatay Belediye Lideri Hasan Kılca, ?Meram Belediye Lideri Mustafa Kavuş, oda liderleri, sivil toplum kuruluşu temsilcilerinin de katıldığı programda konuşmaların akabinde Kent Kütüphanesi’nin temeli dualarla atıldı.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP
300x250r
300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.

backlink satın al