DOLAR 33,0577 0.05%
EURO 36,0796 0.24%
ALTIN 2.570,490,36
BITCOIN 20734444,74%
Konya
29°

AÇIK

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

Ulusal Savunma Bakanı Yaşar Güler, Türk Pilotun Uzay Seyahatini Açıkladı

Ulusal Savunma Bakanı Yaşar Güler, Türk Pilotun Uzay Seyahatini Açıkladı

ABONE OL
Ocak 22, 2024 11:36
Ulusal Savunma Bakanı Yaşar Güler, Türk Pilotun Uzay Seyahatini Açıkladı
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Milli Savunma Bakanı Yaşar Güler, birinci defa bir Türk vatandaşının, Hava Kuvvetlerinin seçkin bir çalışanı olan Pilot Albay Alper Gezeravcı’nın, uzay seyahatine çıktığını belirterek, “Bu seyahat, ülkemizin bilim ve teknoloji alanındaki ilerlemesinin yeni ve tarihi bir adımıdır. Bundan sonra da uzay çalışmalarımız kararlılıkla sürdürülecektir.” dedi.

Güler, Konya‘da Ağır Bakım Kentsel Dönüşümü ve 56. Bakım Fabrika Müdürlüğünün temel atma merasiminde, Konya‘da bulunmaktan duyduğu memnuniyeti lisana getirdi.

Temeli atılan fabrikanın, Konya Büyükşehir Belediyesinin bugüne kadarki en büyük bütçeli yatırımı olduğunu ve birebir vakitte stratejik bir nitelik taşıdığını vurgulayan Güler, “1950’den beri hizmet veren 56. Bakım Fabrikamızın bu yatırımla tekrar iskan edilmesi, imkan ve kabiliyetlerinin artırılması, kahraman ordumuzun kritik gereksinimlerinin karşılanması noktasında son derece değerli bir projedir. İnanıyorum ki Konya’mız bu projeyi de alnının akıyla ve muvaffakiyetle tamamlayacak, ülkemizin savunma sanayii alanındaki gelişimine katkılarını artırarak devam ettirecektir.” tabirini kullandı.

Bakan Güler, Konya’nın savunma endüstrisindeki deneyiminin, esaslı bir maziye dayandığına değinerek, şunları kaydetti:

“Bu tarihi mirastan ilham alan Konya, bugün de Hava Kuvvetlerimizin seçkin birliklerinden biri olan 3. Ana Jet Üs Komutanlığımız ile 56. Bakım Fabrika Müdürlüğümüze ve 47. Mühimmat Bölüğümüze de konut sahipliği yapmaktadır. Ayrıyeten Konya’da bulunan Türk Silahlı Kuvvetleri KBRN Okulu ile Hava Savunma Okulu ve Eğitim Merkez Komutanlığımız da faaliyetlerine büyük bir muvaffakiyetle devam etmektedirler. Konya’da konuşlu birliklerimizden 3. Ana Jet Üs Komutanlığımız, gerçekleştirdiğimiz hudut ötesi harekatlarda aktif misyonlar üstlenerek teröristlerin inlerini başlarına yıkarken, 70 yılı aşkın mazisi ile 56. Bakım Fabrika Müdürlüğümüz de başta Kıbrıs’taki birliklerimiz olmak üzere Kara Kuvvetlerimizin çeşitli ögelerinin gereksinim duyduğu bakım, tamirat, yenileme, imalat, kurtarma ve harekat alanı takviyesi üzere çok taraflı görevleri muvaffakiyetle yerine getirmektedir. 47. Mühimmat Bölüğümüz de sorumluluğundaki mühimmatın depolanması, muayenesi, ikmal ve nakli üzere kritik vazifeleri icra etmektedir.”

“Cephanelik Dönüşüm Projesi” kapsamında 47. Mühimmat Deposu Bölük Komutanlığının, Konya’nın Çumra ilçesindeki yeni ve çağdaş tesisine çok yakın bir vakitte taşınacağını müjdeleyen Güler, şöyle devam etti:

“Bir asır evvel varlık yokluk uğraşı veren bir ülkeden, bugün kendi silah sistemlerini tasarlayıp üretebilen, bunları ihraç edebilen ve dünyanın önde gelen savunma sanayii şirketlerine sahip olan bir ülke pozisyonuna ulaştık. Bugüne kadar yerli ve ulusal savunma endüstrimizin ürettiği birçok eseri ulu ordumuzun, dost ve müttefik ülke silahlı kuvvetlerinin hizmetine sunduk. Son olarak 3 gün evvel de yeniden yerli ve ulusal imkanlarla üretilen gemilerimiz ile insansız deniz aracımızı, kahraman ordumuzun envanterine dahil ettik. Türkiye Yüzyılı gayelerimiz doğrultusunda yalnızca kara, deniz ve hava platformlarında değil, siber ve uzay alanlarında da kritik projeleri başlattık. Hakikaten uzay bilim misyonumuz çerçevesinde birinci sefer bir Türk vatandaşı, Hava Kuvvetlerimizin seçkin bir işçisi olan Pilot Albay Alper Gezeravcı uzay seyahatine çıktı. Bu seyahat, ülkemizin bilim ve teknoloji alanındaki ilerlemesinin yeni ve tarihi bir adımıdır. Bundan sonra da uzay çalışmalarımız, kararlılıkla sürdürülecektir.”

Güler, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın liderliğinde başta savunma endüstrisi olmak üzere, çabucak her alanda yakalanan gelişim ve ilerleme ivmesini, en üst düzeylere çıkaracaklarının altını çizdi.

Türkiye Yüzyılı’nı, birebir vakitte savunma endüstrisi ve üretim yüzyılı yapmanın, en değerli maksatları olduğunu lisana getiren Güler, “Bu anlayışla Ulusal Savunma Bakanlığı olarak yerli ve ulusal savunma endüstrimizin geliştirilmesi dahil, ülkemizin ve asil milletimizin bekası için gece gündüz demeden çalışmaya, daha büyük, daha güçlü bir Türkiye için uğraş göstermeye devam edeceğiz.” diye konuştu.

Kara Kuvvetleri Kumandanı Orgeneral Selçuk Bayraktaroğlu ise Kara Kuvvetleri Komutanlığının, Türk Silahlı Kuvvetlerinin en kıymetli gücü olduğunu ve terörle çabadan hudut güvenliğine, barışı destekleme harekatından insani yardım harekatına kadar her alanda şiddetli vazifeleri muvaffakiyetle icra ettiğini söyledi.

Bu vazifelerin icrasında kullanılan silah sistemleriyle, gereçler için çağdaş bakım ve tamirat tesislerinin Kara Kuvvetleri Komutanlığı için kritik değer taşıdığını anlatan Bayraktaroğlu, “Bu kapsamda bugün temellerini atacağımız 140 bin metrekarelik toplam inşaat alanına sahip bu tesis, büyük bir özveri ve muvaffakiyetle yürüttüğümüz harekatların desteklenmesine katkı sağlayacak, ayrıyeten gerek yurt içinde, gerekse yurt dışında görevlendireceği seyyar bakım gruplarıyla de birliklerimizin sürekli dayanağında olacaktır. Kahraman ordumuzun gücüne güç katacak bu projenin, birebir vakitte huzur ve müsamaha kenti olan Konya’mıza ve bu bölgeye de farklı bir bedel katacağına inanıyorum.” kelamlarını sarf etti.

Bayraktaroğlu, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın liderliğinde hayata geçen değerli projelerden olan tesisin, ülkeye, millete ve Türk Silahlı Kuvvetleri’ne iyi olmasını diledi.

Konya Büyükşehir Belediye Lideri Uğur İbrahim Altay da temeli atılan tesisi, Ulusal Savunma Bakanlığının ve Türk askerinin hizmetine sunacak olmaktan büyük memnunluk duyduklarını belirterek, şu bilgileri paylaştı:

“140 bin metrekarelik kapalı alanıyla Türkiye’nin en çağdaş tesislerinden biri inşa ediliyor. Bizim için bir kıymeti de Konya tarihinin tek seferde yapılan en büyük ihalesini gerçekleştirdik. Aktüel fiyatlarla yaklaşık 2,5 milyar liralık bir iş gerçekleştiriyoruz. Bunun karşılığında mevcut tesisin bulunduğu 640 bin metrekarelik alan Büyükşehir Belediyemize devredilecek. Yaklaşık 400 bin metrekarelik ki Stadyum Millet Bahçesi’nin 4 katı büyüklüğünde, kentimize yeşil alanla birlikte, sıhhat tesisi, eğitim tesisi alanları ve kentsel dönüşümde kullanmak için konut alanları Büyükşehir Belediyemize devrolmuş olacak. Böylelikle askerlerimiz tarafından yıllardır korunan, ağaçlandırılan adeta hazır bir park haline dönüştürülen bu alan da Konyalıların hizmetine sunulmuş olacak.”

Konya Valisi Vahdettin Özkan ve AK Parti Konya Milletvekili Tahir Akyürek de birer konuşma yaparak, tesisin imalinde emeği geçenlere teşekkürlerini iletti ve tesisin güzel olmasını diledi.

Konuşmaların akabinde yapılan duayla fabrikanın temeli atıldı.

Kaynak: AA / Aktüel

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP
300x250r
300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.

backlink satın al