DOLAR 33,0413 0.03%
EURO 35,9758 -0.09%
ALTIN 2.566,21-0,12
BITCOIN 21229115,39%
Konya
29°

AÇIK

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

Selçuklu Sultanlarının DNA Tahlili Sonuçları Açıklandı

Selçuklu Sultanlarının DNA Tahlili Sonuçları Açıklandı

ABONE OL
Şubat 1, 2024 13:24
Selçuklu Sultanlarının DNA Tahlili Sonuçları Açıklandı
0

BEĞENDİM

ABONE OL

SELÇUKLU Devleti sultanlarının türbesindeki poşetler içerisine istiflenmiş kemikleri bir ortaya getirilerek DNA tahlilleri yapıldı. Sultanların hastalıkları, savaşlardaki aldıkları yaralar ve zehirlenmeleri, kimliklerinin tespitinde belirleyici oldu. Çalışmalarda 1’inci Mesud ve 2’nci Kılıç Arslan Sultan’ın ankilozan spondilit (omurga romatizması) rahatsızlıklarının olduğu, Alaaddin Keykubat’ın kafatasındaki renk değişikliklerinin ağır metal zehirlenmesine işaret ettiği belirtildi. Savaşta ölen 1’inci Alaaddin Keyhüsrev’in ise kafatasında ve kemiklerinde kılıç ve hançer darbeleri belirlendi.

Konya Vilayet Kültür ve Turizm Müdürlüğü tarafından 2017-2023 yılları ortasında hayata geçirilen, ‘Türkiye Selçukluları Konya Hanedan Türbesi’ndeki Naaşların Tanzimi Projesi’nin (tasnif, tedvin, teçhiz, tekfin, isimli bilimler, osteoarkeolojik inceleme, tekrar yüzlendirme, 3D, uygulamalı heykeltıraşlık ve sergileme) sonuçları, düzenlenen toplantıyla açıklandı. 13 sultanın bulunduğu türbedeki poşetlere istiflenmiş dağınık halde bulunan iskeletlerin, birçok bilim insanı ve kurumun çalışmasıyla DNA örnekleri ve kimliklendirmeyle hangi sultana ilişkin olduğu belirlendi. Kimlik tespitlerinden sonra  Sultanlardan 1’inci Kılıçarslan, Melikşah, 1’inci Rükneddin Mesud, 2’nci Kılıçarslan, 2’nci Rükneddin Süleyman Şah, 3’üncü Kılıçarslan, 1’inci Gıyaseddin Keyhüsrev, 1’inci Alaeddin Keykubat, 2’nci Gıyaseddin Keyhüsrev, 4’üncü Kılıçarslan, 3’üncü Gıyaseddin Keyhüsrev ve 2’nci Gıyaseddin Mesud’un yüzü ve vücutları gerçeğe uygun silikon heykellerine dönüştürüldü. Heykeller de Darü’l-Mülk Stant Sarayı’nda ziyarete açıldı.

‘POŞETLERE DOLDURULMUŞ İSKELETLERLE KARŞILAŞTIK’

Selçuklu sultanlarının iskeletlerini poşetlere doldurulmuş halde bulduklarını söyleyen Konya Vilayet Kültür Müdürü Abdüssettar Fayda, “Sultanlar Türbesi’ndeki sandukaları açtığımızda karşılaşılan görüntü, bizi bugüne kadar devam eden çalışmayı yapmaya mecbur kılmıştır. Türbenin cenazelik kısmında bulunan 8 sanduka açıldığında yalnızca ikisi içerisindeki poşetlere rastgele doldurulmuş iskeletler, kafatasları ve naaş kalıntılarıyla karşılaşılmıştır. 7 yıl boyunca 6 kademede bu çalışma tamamlanmıştır. Eldeki bilimsel datalar işlenerek Selçuklu Hanedanı’nın silikon heykelleri oluşturuldu” dedi.

‘HASTALIKLARI, YARALARI  KİMLİK TESPİTİNDE BELİRLEYİCİ OLDU’

Çalışmanın İsimli Tıp alanında çalışmalar yürüten Necmettin Erbakan Üniversitesi İsimli Tıp Anabilim Kolu Lideri Prof. Dr. Şerafettin Demirci, şunları söyledi:

“7 ceset, tanıtıcı özellikleriyle karşımıza çıktı. Bunlardan ikisi 1’inci Mesud ve 2’nci Kılıçarslan Sultan’a aitti. Ankilozan spondilit (omurga romatizması) rahatsızlıklarının besbelli örneğiyle karşılaştık ve kolay kolay teşhis koyduk. Hasebiyle bu bize şunu gösteriyor; ankilozan spondiliti hastalığını atalarımızın bir mirası olarak görüyoruz. Türkiye geneline baktığımızda Konya ve Karaman’da ankilozan spondilitin öteki vilayetlere nazaran daha fazla olduğunu görüyoruz. Alaaddin Keykubat’ın kafatasındaki renk değişiklikleri ağır metal zehirlenmesini çağrıştırdı. Aldığımız numunelerde o periyotta bol olarak kullanılan cıva, kobalt, arsenik, siyanür üzere ağır metallerin oluşturduğu zehrin azar azar verilmesi sonucunda zehirlendiğini öngörüyoruz. 1’inci Alaaddin Keyhüsrev, Alaşehir Meydan Muharebesi’nde savaş esnasında şehit edilmiş bir sultanımız. Kafatasında ve kemiklerinde kılıç ve hançer darbelerinden teşhis konuldu. 2’nci Alaaddin Keyhüsrev ise her ne kadar yabanî hayvan saldırısı sonrası öldüğü söylense de yüz bölgesinden kılıç kesileriyle öldüğünü görüyoruz.”

Kaynak: Demirören Haber Ajansı / Şimdiki

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP
300x250r
300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.

backlink satın al