DOLAR 32,9382 0.12%
EURO 35,4055 0.09%
ALTIN 2.461,32-0,32
BITCOIN 2009228-1,67%
Konya
29°

AÇIK

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

MEVKA tarafından desteklenen Orta-Ağır Arama Kurtarma Eğitimleri Projesi tamamlandı
  • Konya Haber
  • Konya Haber
  • MEVKA tarafından desteklenen Orta-Ağır Arama Kurtarma Eğitimleri Projesi tamamlandı

MEVKA tarafından desteklenen Orta-Ağır Arama Kurtarma Eğitimleri Projesi tamamlandı

ABONE OL
Aralık 28, 2023 10:24
MEVKA tarafından desteklenen Orta-Ağır Arama Kurtarma Eğitimleri Projesi tamamlandı
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Mevlana Kalkınma Ajansı (MEVKA) Teknik Takviye Programı kapsamında desteklenen ve Konya Vilayet Ulusal Eğitim Müdürlüğü tarafından yürütülen “Orta-Ağır Arama Kurtarma Eğitimleri Projesi” tamamlandı.

Proje kapsamında Konya Vilayet Ulusal Eğitim Arama Kurtarma Ünitesinde misyonlu 40 öğretmene teorik ve pratik olarak arama kurtarma eğitimleri verildi. Eğitimlerin tamamlanmasının akabinde iştirakçilere sertifikaları MEVKA Genel Sekreteri İhsan Bostancı ve Konya Vilayet Ulusal Eğitim Müdürü Murat Yiğit tarafından verildi.

Ajans olarak verdikleri takviyeyle hayata geçirilen proje ile ilgili açıklamalarda bulunan MEVKA Genel Sekreteri İhsan Bostancı, “Kalkınma ajansları, bulundukları bölgelerin her açıdan gelişimine katkı sunmak emeliyle ülkemizde 26 bölgede kurulan katalizör kalkınma üniteleridir. Mevlana Kalkınma Ajansı olarak bizler de sorumluluk alanımız olan Konya-Karaman Bölgesi’nde İdare Heyetimizin belirlediği maksatlar doğrultusunda Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Kalkınma Ajansları Genel Müdürlüğü uyumunda yürüttüğümüz mali ve teknik dayanak projeleri ile bölgemizin her açıdan gelişimine katkı sunmak için çalışmalarımızı sürdürüyoruz. İmalat odaklı mali dayanaklarımızın yanı sıra, bölgemizde yer alan kamu kurumlarımızın, özel dal firmalarımızın ve sivil toplum kuruluşlarımızın gereksinim duydukları alanlarda eğitim, araştırma, tahlil ve fizibilite üzere çeşitli hususlarda uyguladığımız teknik takviye projeleri ile de paydaşlarımızın problemlerine tahlil üretmeye çaba gösteriyoruz. Bugün bizleri bir ortaya getiren ve Vilayet Ulusal Eğitim Müdürlüğümüz tarafından yürütülen bu projeyi de kurum olarak çok önemsediğimizi bilhassa söz etmek istiyorum. Ülkemiz, gerek bulunduğu pozisyonu ve gerekse de coğrafik yapısı nedeniyle pek çok afet cinsinin değerli sıklıkta yaşandığı bir ülke. Zelzele, heyelan, sel, çığ üzere birçok tabiat kaynaklı afetin yanı sıra jeopolitik pozisyonu nedeniyle beşeri kaynaklı afet diyebileceğimiz insani krizlerle de sıkça karşı karşıya kalabiliyor. İnsani krizlerin ve afetlerin risklerini ölçmek ve sıralayabilmek maksadıyla oluşturulan risk idaresi endeksine nazaran Türkiye, Global Risk Endeksi’nde 191 ülke ortasında 45’inci sırada ve 5,0 endeks puanı ile maalesef “yüksek risk” kümesindeki ülkeler ortasında yer almaktadır” dedi.

“Bunun üzere projelere kurum olarak dayanağımız sürecek”

Kahramanmaraş merkezli gerçekleşen ve 11 ili etkileyerek binlerce insanın hayatını kaybettiği 6 Şubat sarsıntılarını milletçe daima birlikte yaşadıklarını ve büyük acılar çektiklerini tabir eden Bostancı, “Yaşanılan zelzelelerde tabiri caizse yerle bir olan kentlerimizde arama kurtarma çalışmaları yürüten takımlar enkaz altında bulunan bir cana daha sağ ulaşabilmek için vakitle yarışarak adeta iğneyle kuyu kazdılar. Yaşlı, genç, bayan çocuk, soğuk, yağmur, çamur demeden canhıraşane bir halde yürütülen arama kurtarma çalışmaları bizlere bu çalışmaların profesyonel olarak ve tam donanımlı ekipmanlarla yapılması gerektiği gerçeğini de bir sefer daha gösterdi. Kentimizden de bu arama kurtarma çalışmalarına binlerce misyonlu ve gönüllünün yanı sıra Konya Vilayet Ulusal Eğitim Müdürlüğü Arama Kurtarma Ünitesi takımlarının de bu arama kurtarma çalışmalarına katıldıklarını biliyoruz. Bu vesile 6 Şubat sarsıntılarında kaybettiğimiz bütün vatandaşlarımıza Allah’tan rahmet dilerken, büyük sorumluluk alarak arama kurtarma çalışmalarına katılan Konya Vilayet Ulusal Eğitim Arama Kurtarma Ünitelerine de canı gönülden teşekkür etmek istiyorum. Ajansımız takviyesi ile yürütülen ve bugün sertifikalarını dağıtacağımız bu eğitim programı ile de Konya Vilayet Ulusal Eğitim Arama Kurtarma Ünitesinde vazifeli 40 şahsa hem teorik hem de pratik olarak Orta-Ağır Arama Kurtarma eğitimleri verilmiş ve bu hibrit eğitimlerin sonrasında grup üyelerinin teknik kapasiteleri arttırılmış, hazır bulunuşlukları en üst düzeye çıkarılmış, müdahale kabiliyetleri güçlendirilmiştir. Alınan bu eğitimlerin başta sarsıntı olmak üzere ülkemizde yaşanabilecek afetlerde yürütülecek arama kurtarma çalışmalarına büyük katkılar sunacağına inancımız tamdır. Bu ve bunun üzere projelere kurum olarak desteğimizin süreceğini tabir ederek, eğitimlerin ve pahalı öğretmenlerimize takdim edeceğimiz sertifikaların hayırlara vesile olmasını diliyorum” dedi.

Proje ile ilgili değerlendirmelerde bulunan Vilayet Ulusal Eğitim Müdürü Murat Yiğit de yaptığı konuşmada, ülkenin sarsıntı bölgesi olduğunu ve afetlerin sıkça yaşandığını belirterek, afetlerin boyutlarının müdahale etme noktasında sorunların yaşanmasına neden olduğunu, farklı vilayetlerden ve farklı kurumlardan ne kadar fazla insan süratle hareket ederse müdahale konusunda muvaffakiyetin o kadar artacağını söyledi.

Konuşmaların akabinde MEB AKUB vazifelisi 40 öğretmene sertifikaları teslim edildi. – KONYA

Kaynak: İhlas Haber Ajansı / İktisat

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP
300x250r
300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.

backlink satın al