DOLAR 32,9736 -0.07%
EURO 35,9183 -0.24%
ALTIN 2.568,60-0,03
BITCOIN 21293165,48%
Konya
29°

AÇIK

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

Konya’da Sille Mahallesi’nde Çabuk Kamulaştırma Kararı Durduruldu

Konya’da Sille Mahallesi’nde Çabuk Kamulaştırma Kararı Durduruldu

ABONE OL
Ocak 25, 2024 08:24
Konya’da Sille Mahallesi’nde Çabuk Kamulaştırma Kararı Durduruldu
0

BEĞENDİM

ABONE OL

KONYA’da Selçuklu Belediyesi’nce 5 bin yıllık Sille Mahallesi’nde 600 parseli içeren proje için verilen ‘acele kamulaştırma’ kararı, Danıştay 6’ncı Dairesi’nce durduruldu. Hak sahiplerinin avukatı Melih Taha Pekyatırmacı, “Karar iptal edilmeseydi, çabuk kamulaştırma gerçekleşmiş olsaydı; belediyenin ödeyeceği fiyatlar ile müvekkillerim kent merkezinde bir konut sahibi olamayacaklardı. Buradaki tarihi yapı da bozulmuş olacaktı” dedi.

Selçuklu Belediyesi’nce 5 bin yıllık Sille Mahallesi’nde 600 parseli içeren proje için ‘acele kamulaştırma’ kararı talebi, 8 Nisan 2022 tarihli 31803 sayılı Resmi Gazete’de yayımlandı. Karar üzerine bölgedeki 5 hak sahibi, avukatları Melih Taha Pekyatırmacı aracılığıyla Danıştay’a yürütmeyi durdurma davası açtı. Dava müracaatında bölgenin Konya Kültür Varlıkları Muhafaza Bölge Müdürlüğü’nün 25 Nisan 2017 tarihli ve 1187 sayılı yazıları ile ‘kentsel sit alanı’ ilan edildiği ve ‘korunması gerekli taşınmaz kültür varlığı’ olarak 12 Mayıs 2017 tarihli ve 23515 yevmiye numarası ile tapuda beyan süreci gerçekleştirildiğini bildirildi.

1 ÜYE DIŞINDA OY ÇOKLUĞU İLE KARAR

Danıştay 6’ncı Dairesi, 1 üyenin şerhi dışında oy çokluğu ile ivedi kamulaştırma kararını durdurdu. Kararda, “Uyuşmazlıkta, davalılardan Selçuklu Belediye Başkanlığı tarafından, yenileme alanındaki uygulamaların etaplar halinde yapıldığı, yenileme alanında birinci ve ikinci etap programlarının meclis üye tam sayısının salt çoğunluğunun kararı ve belediye liderinin onayıyla yürürlüğe konulduğu ve bu etaplara ait yenileme projelerinin Konya Kültür Varlıklarını Müdafaa Bölge Şurası tarafından onaylandığı, lakin davaya bahis parselin bu etaplar kapsamında bulunmadığı, dava konusu parsel şimdi rastgele bir etap kapsamına alınmadığından, bir etaba dahil edildikten ve yenileme projeleri hazırlandıktan sonra yenileme uygulamalarının yenileme programına uygun olarak yapılması konusunda malikleri ile mutabakat yoluna gidileceği, 5366 sayılı Kanun gereği uygulamanın projeyle eş vakitli ve etap programına uygun olarak ivedilikte tamamlanabilmesi, mülkiyet sorunu olan taşınmazların acilen tahlile kavuşturularak proje takviminin aksamaması gerekçesiyle ivedi kamulaştırma kararının alındığı, hasebiyle davaya husus parselin rastgele bir etaba dahil edilmediği ve yenileme projesinin bulunmadığı anlaşılmaktadır” denildi.

‘HUKUKA UYGUNLUK BULUNMADI’

Kararda, çabukluk halinin bulunmadığı belirtilerek, şunlar kaydedildi:

“Davaya husus taşınmazın rastgele bir etaba dahil edilmediği, davaya husus taşınmazın bulunduğu alana ait yenileme projesinin bulunmadığı, hazırlanacak yenileme projelerinin kültür varlıklarını müdafaa kurulunca onaylanmasını müteakiben belediye tarafından uygulanabileceği, münasebetiyle bu süreçlerin belli bir vakit alacağı dikkate alındığında, dava konusu Cumhurbaşkanı Kararında 2942 sayılı Kamulaştırma Kanununun 27’nci hususunda öngörülen çabukluk halinin bulunmadığı sonucuna varıldığından, dava konusu ‘acele kamulaştırma’ sürecinde hukuka uygunluk bulunmadığı sonucuna varılmakla, dava konusu Cumhurbaşkanı Kararının davaya mevzu parsele ait kısmında hukuka uyarlık görülmemiştir.” Öte yandan davalılarca Danıştay İdari Davalar Konseyi’ne yapılan temyiz başvurusu da reddedilip, karar onandı.

‘BURADAKİ TARİHİ YAPI BOZULMUŞ OLACAKTI’

Avukat Melih Taha Pekyatırmacı, Danıştay’ın yürütmeyi durdurma kararının müvekkillerini sevindirdiğini belirterek, “2022 yılı Nisan ayında tarihi Sille Mahallesi hakkında bir çabuk kamulaştırma kararı alındı. Biz de müvekkillerim ile Danıştay 6’ncı Dairesi’ne ivedi kamulaştırma kararının iptal edilmesi için dava açtık. Davanın yargılama kademesinde yürütmeyi durdurma kararı aldırdık. Danıştay’ın birinci derece mahkemesinde ivedi kamulaştırmanın iptalini sağladık. 600’e yakın parselde ivedi kamulaştırma kararı alınmıştı. Müvekkillerimiz bu karardan hayli keyifli. Karar iptal edilmeseydi, ivedi kamulaştırma gerçekleşmiş olsaydı; belediyenin ödeyeceği meblağlar ile müvekkillerim kent merkezinde bir mesken sahibi olamayacaklardı. Buradaki tarihi yapı da bozulmuş olacaktı. Belediyenin proje için nasıl bir planlama yaptığını da bilemiyoruz” dedi.

Kaynak: Demirören Haber Ajansı / Şimdiki

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP
300x250r
300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.

backlink satın al