İngiltere Başbakanı Boris Johnson için güven oylaması

Johnson için güven oylaması

Muhafazakar Parti’nin 1922 Komitesi Başkanı Graham Brady, oylama için gerekli sayıya ulaşıldığını duyurdu.

Muhafazakar Parti’deki parlamenterler, Johnson’ın parti başkanlığı hakkında yeterli imza toplanmasının ardından bugün güven oylaması yapacak.

Oylamayı kaybetmesi durumunda ise Johnson’ın başbakanlıktan istifa etmesi gerekecek ve hemen ardından bir liderlik yarışı başlayacak. Johnson, bu yarışta yer alamayacak.

GÜVEN OYLAMASI NASIL OLUYOR?

Oylamanın yapılabilmesi için Muhafazakar milletvekillerinin %15’inin 1922 Komitesi Başkanı Sir Graham Brady’e mektup göndermesini şart koşuyor. Bu milletvekilleri kimliklerini açıklamak zorunda değiller, ancak bazıları seçmenlerinden gelen baskı nedeniyle veya başkalarını teşvik amacıyla halka açıklayabiliyor.

Belirtilen gün boyunca, tüm Muhafazakar milletvekilleri gizli oylamada oy kullanacak.

Ardından muhtemelen İngiltere Başbakanı Theresa May’de 2018’de yapıldığı gibi Brday, milletvekillerini ve gazetecileri o gün oylamanın yapıldığı meclis komite odasında toplayacak. Ardından partisinin başbakana yönelik güven oylamasındaki çıkan kararı açıklayacak ve her iki yönde de kullanılan oyların sayısını açıklayacak.

Johnson güven oylamasını atlatırsa, 1922 Komitesi bir yıl güven oylaması yapmayacak.

PARTİ SKANDALI

İngiltere’de hükümetin COVID-19 döneminde salgının yayılmasını önlemek amacıyla kendi koyduğu kuralları ihlal ettiği suçlamaları üzerine başlatılan soruşturmanın detaylı raporu yayımlanmıştı.

Soruşturmayı yürüten üst düzey bürokrat Sue Gray, incelediği 10’u aşkın parti ve toplantıda, hükümetin kendi koymuş olduğu kuralları ve yasakları ihlal ettiği ve sorumluluğun bilhassa en üst düzeyde siyasetçi ve bürokratlara ait olduğu sonucuna varmıştı.

İngiltere Başbakanı Johnson’ın da bu partilere katıldığı belirlenmiş, Johnson özür dilemiş ancak istifa etmeyi reddetmişti.
Related Posts

Bir cevap yazın